DomůKontakt  . 

 
 
       
       

Úvod

Novinky
Kuchařka

     Polévky

     Ke knedlíkům

     Tofu, soja apod

     Zeleniny

     Luštěniny

     Arabská jídla

     Mexická a šp. jídla

     Italská jídla, těstoviny

     Sladká jídla

     Houbová jídla

     Jiné

     Saláty

     Pomazánky

 
Z čeho vařit
Restaurace
Citáty
Argumenty
Zdraví
Slavní vegetariáni
Odkazy

Videa

Otázky a odpovědi
Návštěvní kniha

 

Home | Kuchařka | Italská jídla a těstoviny

Italská jídla a těstoviny

 

PIZZA DELIZIOSA

LAZAGNE
FETTUCINE S CUKETOU
SMĚS NA ŠPAGETY Z TOFU
GNOCCHI S BROKOLICÍ
ŠPENÁTOVÉ GNOCCHI

BROKOLICOVÁ OMÁČKA S FARFALLE
BAREVNÉ VRTULKY S CUKETOU

 

PIZZA DELIZIOSA *****těsto na pizzu, originální italská pizza

Pro 2 osoby: 2 hrnky hladké či polohrubé mouky, půl kostky droždí, špetka cukru, 1 hrnek teplé vody, olivový olej, sůl, 1 plechovka loupaných rajčat, 2 stroužky česneku, sušená bazalka, menší cibule, černé a zelené olivy, půl zelené papriky, 2-3 žampiony, oregano.
Rozdrobíme kostku droždí do malé misky, zasypeme cukrem, zalijeme vlažnou vodou (max 40°C) a necháme pár minut při pokojové teplotě vzejít kvásek. Z kvásku, 2 lžic olivového oleje, vody, mouky a 1 lžičky soli zpracujeme těsto, které potřeme trochou oleje a ostrým nožíkem nakrojíme na povrchu těsta mělký kříž. Těsto přikryjeme utěrkou a necháme kynout asi dvě hodiny až zdvojnásobí objem. Mezitím si slijeme rajčata z plechovky, šťávu uchováme a rajčata nakrájíme nadrobno. 1 stroužek česneku nakrájíme na malé kostičky, krátce osmahneme na troše olivového oleje, přidáme rajčata i šťávu a podusíme doměkka. Poté poklici odklopíme a necháme odpařit přebytečnou vodou, dochutíme solí, špetkou sušené bazalky a cukrem. Cibuli nakrájíme na půlkolečka, olivy rozpůlíme či nakrájíme na plátky, papriku na tenké proužky, žampiony na osminky a česnek na tenké plátky. Do trouby na dolní rošt mezitím vložíme prázdný plech a předehřejeme ji na 220 °C (u plynové trouby nejvyšší stupeň). Dle velikosti plechu si vystřihneme stejně velký pečící papír, na který se nám vejdou dvě podlouhlé pizzy. Vykynuté těsto rozdělíme na dva bochánky a z každého naolejovanýma rukama vytvarujeme kolo na pomoučněném pečícím papíru (můžeme i klasicky vyválet). Asi 1 cm od okraje vytlačíme v těstu pomocí prstů kolo, které okraj lehce vyvýší a udrží ingredience uprostřed. Pizzu potřeme rajčatovou směsí (čím více, tím bude pizza šťavnatější), poklademe cibuli, olivy, papriku, žampiony, česnek a posypeme oreganem (ingredience dle libosti). S pomocí kolečka na pizzu můžeme v těstu lehce naznačit linie pro pozdější snazší krájení. Rozpálený plech vytáhneme z trouby na sporák a s pomocí asistence dalšího člověka na něj opatrně přeneseme natažený pečící papír i s pizzami a vložíme zpět na dolní rošt trouby. Pečeme přibližně 10 minut, ale pár minut ke konci pravidelně kontrolujeme, zda se nám těsto odspodu nepřipaluje (není třeba pizzu nadzvedávat, neboť to odhalí hnědnoucí okraje). Pokud byste na pizzu přidávali sýr (byť veganský), učiňte tak přibližně po 5 minutách pečení.

 

LAZAGNE *****

˝ balení Lazagní (nejlépe Panzani) mléko, jíška, sůl, pepř, muš. oříšek, máslo, 400 g boloňské omáčky (Uncle Ben's), parmezán či eidam, oregano, bazalka, černé olivy.

Nejprve si připravíme bešamel (Klasicky: na másle osmahneme mouku, pomalu přiléváme mléko či smetanu, mícháme až do zhoustnutí; Zjednodušeně: dáme vařit mléko, pomalu přisypáváme instantní jíšku, pozor - houstnout začne až když se vaří; Osolíme, opepříme, nastrouháme muš. oříšek). Obdélníkovou zapékací mísu vhodných rozměrů vymažeme máslem, na ní položíme tři tvrdé obdélníky lasagne (nebo co velikost dovolí), potřeme boloňskou omáčkou (čtvrtinu sklenice), můžeme okořenit oreganem a čerstvou bazalkou a vylepšit na kolečka nakrájenými černými olivami. Poté posypeme sýrem a zalijeme bešamelem (zaléváme pečlivě především okraje, jinak zůstanou tvrdé). Množství záleží na požadované šťavnatosti. Po této vrstvě přijde další obdélník lasagne, a tak se to opakuje stále dokola, až v poslední (čtvrté) vrstvě se dá boloňská omáčka, bešamel a na to teprve sýr. Dáme zapéct na 35-40 min. do středně vyhřáté trouby. Vegan varanta: na vymazání rostlinné máslo Alsan (ale lze i olej), bešamel ze sojového mléka, sýr lze zcela vynechat nebo použít veganský (k dostání v některých bioobchodech).

 

FETTUCINE S CUKETOU ****

Jarní cibulka (4ks), olivový  olej, 2 malé cukety, chilli, Fettucine (či Tagliatelle)

Na pánvi rozehřejeme olej a zesklovatíme na něm nakrájenou jarní cibulku (nebo normální). Cukety omyjeme, vydlabeme vnitřky, nakrájíme na cca 16 proužků (i se slupkou), podle délky cukety rozkrojíme v polovině či ve třetinách a přidáme do pánve k cibulce. Osolíme, ochutíme špetkou pálivé papričky, můžeme i opepřit, promícháme a pod pokličkou dusíme doměkka (můžeme podlít trochou vody). Mezitím uvaříme těstoviny ve větším množství osolené vody a slijeme je. Těstoviny promícháme s dušenou zeleninou a ihned podáváme.

 

SMĚS NA ŠPAGETY Z TOFU **

Kostka tofu natural, olej, cibule, sůl, 80 g rajského protlaku, 3-4 st.  česneku, 2 lžíce kečupu

Velkou cibuli (či 2 menší) nakrájíme na drobno a podusíme na oleji, přidáme na drobno nastrouhané tofu, dochutíme sójovou omáčkou (minimálně) a solí. Chvíli dusíme, pak přidáme rajský protlak a protlačený česnek (podle chuti). Nakonec dochutíme kečupem. Směs použijeme na špagety, chléb nebo topinky.

 

GNOCCHI S BROKOLICÍ **** gnocci

Balení Gnocci, 300g brokolice, 2 cibule, 3 stroužky česneku, olivový olej, 100g tvrdého sýra, sůl pepř

Na olivovém oleji zpěníme nasekanou cibuli a česnek (nakrájený na malé kousky, ne protlačený), přidáme brokolici, zvolna opékáme, až změkne, podle chuti ji osolíme, opepříme. Kupované nočky vkládáme do vroucí osolené vody. Jakmile vyplavou, scedíme je, promícháme s brokolicí a jednotlivé porce posypeme nastrouhaným sýrem.

 

ŠPENÁTOVÉ GNOCCHI **** gnocci

Balení Gnocchi, 250g  mraženého špenátu (nebo čerstvý), olivový olej, 2 cibule, 4 stroužky česneku, smetana, sůl, pepř, čerstvá bazalka, parmazán nebo eidam.

Na oleji osmažíme na kostičky nakrájenou cibuli, po chvíli přidáme na malé plátky nakrájený česnek. Mražený špenát (já dávám půl balení špenátu BioBio z Plusu) v hrnci zalijeme vařící vodou, necháme chvilku stát, scedíme a vhodíme do pánve k cibuli (čerstvý nakrájíme a vhodíme rovnou). Necháme prohřát, osolíme, vydatně opepříme, zalijeme troškou smetany (lze přidat lžičku kysané), vhodíme pár pokrájených lístků bazalky (nebo sušenou) a ještě chvíli vaříme. Pokud smetana dostatečně nezhoustne, zahustíme strouhankou nebo hraškou (na konci přidaný sýr směs taktéž dobře zahustí). Nočky uvařené podle návodu (vaříme ve slané vodě dokud nevyplavou) vhodíme ke směsi, pečlivě a dlouho promícháváme (aby nočky dobře nasákly chuť špenátu) a posypeme trochou sýra. Ochutnáme a případě potřeby dokořeníme. Podáváme posypané sýrem.

 

 

BROKOLICOVÁ OMÁČKA S FARFALLE ****

1 menší brokolice, olej, cibule, 2st česneku, velká lučina, 12% smetana, sůl, pepř, Farfalle, sušená bazalka.

Brokolici vhodit do vroucí vody na 4 minuty, propláchnout studenou vodou, nakrájet na malé kousky. Na olej cibulku a až zesklovatí, tak česnek, velkou lučinu, smetanu, promíchat, vařit. Přidat nasekanou brokolici, zamíchat. Osolit, opepřit. Podávat s těstovinami Farfalle (mašličky), které jsou uvařené ve slané vodě s bazalkou (není nutná).

 

BAREVNÉ VRTULKY S CUKETOU ****

Těstoviny Torti Tricolore (barevná vřetena), 2 malé cukety, sůl, čerstvě mletý pepř, olivový olej, 3-5 stroužků česneku, 3 lžíce kysané smetany, eidam.

Cukety omyjeme, rozkrojíme, vydlabeme vnitřky a nastrouháme nahrubo. Stejné velké kostičky česneku (nebo kolečka) krátce osmažíme na oleji do růžova. Přidáme asi Ľ nastrouhané cukety a opékáme za stálého míchání, až se cuketa obalí olejem. Přidáme zbytek cukety a opékáme asi 5 minut. Sejmeme z ohně. Přidáme uvařené těstoviny a smetanu, dobře promícháme, posypeme trochou strouhaného sýra, pepřem (tím nešetříme), solí, důkladně promícháme a hned podáváme. Lze nechat vychladit a podávat jako salát - je to možná ještě chutnější.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Home | Kuchařka | Italská jídla a těstoviny