DomůKontakt  . 

 
 
       
       

Úvod

Novinky
Kuchařka

     Polévky

     Ke knedlíkům

     Tofu, soja apod

     Zeleniny

     Luštěniny

     Arabská jídla

     Mexická a šp. jídla

     Italská jídla, těstoviny

     Sladká jídla

     Houbová jídla

     Jiné

     Saláty

     Pomazánky

 
Z čeho vařit
Restaurace
Citáty
Argumenty
Zdraví
Slavní vegetariáni
Odkazy

Videa

Otázky a odpovědi
Návštěvní kniha

 

Home | Kuchařka | Zeleniny

Zeleniny

 

RATATOUILLE S COUS COUSEM

SMAŽENÁ CUKETA ČI LILEK
SMAŽENÝ CELER A LA KAPR

ZAPEČENÝ PLNĚNÝ LILEK
BRAMBOROVÝ PAPRIKÁŠ
DUŠENÁ MRKEV
KVĚTÁK „NA MOZEČEK“
VÝTEČNÉ ZAPEČENÉ KAPUSTIČKY
ZAPÉKANÉ BRAMBORY

BROKOLICOVÉ PLACIČKY
VEGETARIÁNSKÁ PÁNEV (brambory s mozzarellou)
LEČO 

RATATOUILLE S COUS COUSEM ****
1 velký lilek, 1 menší cuketa, 400g masitých rajčat, 1 cibule, 2 stroužky česneku, 4 lžíce oleje, sůl, pepř, 300g cous cousu, 1/2l rajčatové šťávy (passata).
Zeleninu omyjeme. Z lilku a cuket odkrojíme stopky, mírně vydlabeme dužinu (je li tužší) a nakrájíme na kostičky. Rajčata přelimjeme vroucí vodou, oloupeme, odstraníme jadérka a stopku a nakrájíme na kostičky. Na rozehřátém oleji osmahneme na kostičky nakrájenou cibuli a lilek dohněda. Poté přidáme cuketu, česnek, sůl a pepř. Přilijeme račatovou šťávu, 1/2l vody a přidáme cous cous. Na malém plameni necháme asi 20 minut podusit. Pět minut před koncem vaření přidáme rajčata a případně doplníme vodu. Nakonec můžeme ochutit trochou kysané smetany (vegani sojkyškou Kalma). 

 

SMAŽENÁ CUKETA ČI LILEK **

Cuketa či lilek, sůl, libovolné pikantní koření, mouka, vejce, strouhanka, olej

Zeleninu nakrájet na středně silná kolečka, osolit, nechat 30 min, pak setřít vodu. Posypat kořením („italské těstoviny“ nebo jiné pikantní na zeleninu), trojobal a smažit. Podávat s bramborovou kaší.

 

SMAŽENÝ CELER A LA KAPR **

Celer, ocet, sůl, pepř, koření, mouka, vejce, strouhanka, olej

Celer nakrájíme na půlkolečka (silnější) a na minutu vhodíme do vroucí osolené vody s octem (1 lžíce). Vyndat, osolit, opepřit, přidat nějaké pikantní koření na zeleninu nebo na ryby (kdo jaké má rád). Trojobal a smažit. Po smažení je dobré vysát přebytečný olej ubrousky. Podávat s bramborovým salátem. (Tip: ihned po osmažení projeďte celer na vidličce vroucí vodou. Tímto způsobem zůstane křupavý a bez omastku)

 

ZAPEČENÝ PLNĚNÝ LILEK ****

Pro 2 osoby: 1 střední lilek, 2 jarní cibulky, 2 stvoly řapíkatého celeru, 1 menší červená paprika, 1 větší rajče (nebo 3 cherry), lžíce kečupu, 1-2 špetky chilli, sůl, 2 lžíce strouhaného parmazánu, 2 lžíce balkánského sýru, 1 kalma chilli párek, olivový olej.
Lilek podélně rozkrojíme na dvě půlky, vydlabeme a část vnitřku si ponecháme a nakrájíme na malé kostičky. Na olej dáme cibulku, vnitřek lilku, na kostičky nakrájenou papriku, rajče, řap. celer, párek a orestujeme. Podlijeme trochou vody, aby se to nepálilo. Před koncem přidáme kečup, parmazán, chilli, sůl a vaříme než se nezbavíme vody. Půlky lilku položíme do zapékací misky na alobal, naplníme směsí, posypeme nadrobeným balkánem a dáme do trouby na 220°C přibližně na půl hodiny, dokud sýr na povrchu nezhnědne. Vegan: místo sýrů použít uzené tofu nebo tavenýr.

 

BRAMBOROVÝ PAPRIKÁŠ ****

1 kg brambor, 2 cibule, 250 g sterilovaného leča, 100 ml smetany, 3 lžíce oleje, 2 lžíce hladké mouky, 1 bobkový list, mletá sladká i pálivá paprika, sůl, kousek pórku na ozdobu

Brambory oloupeme a nakrájíme na silnější kolečka. Na rozehřátém oleji osmahneme nadrobno nakrájenou cibuli, přidáme podle chuti papriku, osmahneme, vložíme plátky brambor a bobkový list, osolíme, mírně podlijeme vodou a dusíme skoro doměkka (pozor: ke konci nepřidávat vody příliš, jelikož omáčka by měla být ve finále hustá). Pak přidáme překapané lečo, zalijeme smetanou rozmíchanou s moukou a dohotovíme. Jednotlivé porce posypeme na tenká kolečka nakrájeným pórkem (či nudličkami) a podáváme s chlebem.

 

DUŠENÁ MRKEV *

2 velké mrkve, olej, jíška, sůl, pepř, muškát

Mrkev nastrouhat nahrubo, dát na olej, opražit, podlít vodou a dusit. Přidat světlou jíšku, zamíchat, osolit, opepřit, přidat špetku muškátu. Podávat s bramborami.

 

KVĚTÁK NA MOZEČEK ** květák jako mozeček

Cibule, květák, vejce (bio/domácí chov), sůl, pepř

Na másle zpěníme cibulku, květák uvaříme v osolené vodě, nasekáme nadrobno a vložíme k cibuli. Prohřejeme, přidáme vejce, osolíme a opepříme. Podáváme s bramborami ozdobenými nasekanou pažitkou a zeleninovou oblohou (červená/ žlutá paprika, okurka, rajské). 

 

VÝTEČNÉ ZAPEČENÉ KAPUSTIČKY ****

600g růžičkové kapusty, 300g brambor, 250ml smetany, sůl, pepř, 1 jarní cibulka, olej na smažení, máslo na vymazání

Růžičkovou kapustu pečlivě očistíme, důkladně omyjeme, vložíme ji do vroucí osolené vody a přibližně 5 minut povaříme. Vodu potom dokonale slijeme, kapustičky propláchneme studenou vodou a necháme je okapat. Potom povařené kapustičky přendáme do větší máslem vymazané zapékací misky, zalijeme je 2/3 smetany, dobře je osolíme a opepříme. Brambory oloupeme a nastrouháme na hrubém struhadle, polovinu dáme do studené vody a na druhou část nalijeme zbytek smetany, osolíme a opepříme. Brambory se smetanou opatrně rozložíme na kapustičky a vše dohromady vložíme do předem vyhřáté trouby. Pečeme při 200°C asi 30 minut. Abychom vytvořili z brambor zlatavou a křupavou kůru, vyndáme zbylé brambory z vody, necháme je důkladně okapat nebo je můžeme osušit v utěrce a co nejrychleji je osmažíme na rozpáleném oleji. Pak osmažené brambory přendáme do zapékací mísy na kapustičky a ještě je společně krátce zapečeme. Při podávání můžeme kapustičky na talíři ještě posypat najemno nakrájenou jarní cibulkou. Toto jídlo chutná i těm, kteří jinak kapustičky nemusí:-)

 

ZAPÉKANÉ BRAMBORY (Alu Gauranga) ***

450g domácího sýra, panýru (nebo balkán),10 středně velkých brambor, 1/2 čl asafoetidy (není nutné), 3 čl soli, 1 čl mletého černého pepře, 3 pl mletého koriandru, 3 pl čerstvých koriandrových listů, nadrobno nakrájených, 725 ml kyselé smetany smíchané s 1 čl kurkumy, 50g másla, 2 pl sušeného mléka    

Sýr dobře propláchněte pod studenou tekoucí vodou, pevně stáhněte plátýnkem a vymačkejte přebytečnou vodu. Omyjte a oloupejte brambory a nakrájejte je na tenké plátky. Dno vymaštěného kastrolu nebo pekáče pokryjte jednou třetinou bramborových plátků. Tuto vrstvu posypte jednou třetinou každého koření v tomto pořadí: asafoetida, sůl, pepř, čerstvý koriandr, mletý koriandr. Pokryjte vrstvou jedné třetiny droleného sýra a vrstvou jedné třetiny smetany. Posázejte jednou třetinou másla.

Všechno pokryjte druhou vrstvou nakrájených brambor a ostatními přísadami ve stejném pořadí jako u první vrstvy. Utvořte třetí vrstvu se zbytkem nakrájených brambor a opakujte postup se zbývajícími přísadami. Nakonec povrch posypte slabou vrstvou sušeného mléka. Kastrol přikryjte aluminiovou fólií, kterou okolo okrajů řádně utěsněte a vložte přibližně na 45 minut do trouby při teplotě 200°C. Deset minut před koncem pečení obal odstraňte, aby povrch mohl zhnědnout.

 

BROKOLICOVÉ PLACIČKY ***

Brokolice, 1-2 bio vejce, sůl, pepř, zeleninové koření (např. vegeta), bazalka, 2 stroužky česneku, hl. mouka (hraška), olej.

Očištěnou brokolici vaříme v osolené vodě doměkka a poté ji rozmačkáme na kaši. Přidáme bio vejce, trochu mouky na zahuštění (lepší je použít hrašku), koření, protlačený česnek a promícháme. Smažíme na rozpáleném oleji dozlatova z obou stran a poté dáme na talíř s ubrousky, které vysají přebytečný tuk. Podáváme s bramborovou kaší nebo bramborami a zeleninovým salátem dle chuti.

 

VEGETARIÁNSKÁ PÁNEV (brambory s mozzarellou) ***

1 kg brambor, 2 cibule, 3 st česneku, petrželka, olej, sůl, vegeta, mozarella

Oloupeme asi kilo brambor (pro čtyři lidi spíše méně), nastrouháme je na tenké plátky (jako salátovou okurku), na půlkolečka nakrájíme dvě cibule, tři stroužky česneku a připravíme si svazek petrželky nasekané najemno. Na pánvi rozpálíme olej (ne olivový), zesklovatíme cibuli, poklademe plátky brambor a přiklopíme pokličkou. Necháme osmahnout z jedné strany a promícháme. Pozor, v této fázi se tenká kolečka brambor snadno připalují, takže je lepší je hlídat a občas promíchat. Poté přidáme česnek a petrželku, dosolíme, ochutíme vegetou (či jiným kořením na zeleninu) a těsně před tím, než jsou brambory hotové, na nich necháme mírně rozpustit jednu nebo dvě „koule“ mozarelly. 

 

LEČO **

Cibule, rajská jablka, papriky, pepř, sůl, bio vejce

Cibulku na olej, spařit a oloupat rajský, nakrájet na kostičky, papriky na nudličky. Přidat nakrájený Kalma párek (lze i bez něj). Opepřit, osolit, dusit a nakonec zamíchat bio vejce. Podávat s chlebem či bramborami.

 

 

 

 

 

 

 

Home | Kuchařka | Zeleniny