DomůKontakt  . 

 
 
       
       

Úvod

Novinky
Kuchařka

     Polévky

     Ke knedlíkům

     Tofu, soja apod

     Zeleniny

     Luštěniny

     Arabská jídla

     Mexická a šp. jídla

     Italská jídla, těstoviny

     Sladká jídla

     Houbová jídla

     Jiné

     Saláty

     Pomazánky


Z čeho vařit
Restaurace
Citáty
Argumenty
Zdraví
Slavní vegetariáni
Odkazy

Videa

Otázky a odpovědi
Návštěvní kniha

 

Home | Kuchařka | Arabská jídla

Arabská a indická jídla

 

PALAK TOFU A DAL TADKA

GRUZÍNSKÝ MIŠMAŠ
FALAFEL
PITA FALAFEL
FALAFEL TABOULEH
HUMMUS

PALAK TOFU A DAL TADKA *****
Tofu natural, rostlinné máslo (olej), garam masala, mletý i celý římský kmín, větší svazek čerstvého špenátu (500g), půl svazku čerstvého koriandru (není nutný) nebo petržel, 1 hrnek červené čočky, 2 rajčata, 2 cibule, 4 stroužky česneku, koriandr (sušený), kurkuma, chilli, kořen zázvoru, sůl, pepř, sojkyška (není nutná), pálivá paprika, rýže nebo arabský chléb.
Palak tofu: Tofu natural nakrájíme na kostičky (1-2cm). Na pánvi rozehřejeme rostlinné máslo (olej), přidáme tofu, větší špetku garam masaly, římského kmínu, menší špetku soli a za stálého míchání zprudka smažíme několik minut, dokud tofu nezíská žlutý nádech. Poté dáme stranou na talíř pro pozdější použití. Listy čerstvého špenátu a koriandru omyjeme (stonky odstraníme), spaříme na sítu horkou vodou a necháme vychladnout. Vložíme do mixéru s trochou vody a rozmixujeme do hladka. Na pánvi rozehřejeme máslo či olej, zesklovatíme na něm 1 cibuli, 2 stroužky nakrájeného česneku, po chvíli přisypeme ˝ lžičky mletého římského kmínu, ˝ lžičky garam masaly, koriandr (koření), větší špetku kurkumy, menší špetku chilli, nastrouhaný zázvor (cca 3cm) a připravené tofu. Po krátkém osmažení přidáme rozmixované listy, najemno nakrájené rajče (ideálně bez slupky), osolíme a opepříme. Nakonec můžeme přidat sojkyšku či rostlinný jogurt, ale není nutné.
Dal tadka: Do menšího kastrolu vložíme hrnek červené čočky, tři hrnky vody, rajče (nejlépe spařené a zbavené slupky), přikryjeme pokličkou a dusíme minimálně půl hodiny. Na pánvi rozehřejeme rostlinný olej a přidáme římský kmín (nejlépe celý). Jakmile kmín přestane prskat, přidáme nakrájenou cibuli, 2 stroužky nadrobno nakrájeného česneku a za stálého míchání smažíme dohněda (5-10 minut na středním plameni). Poté přidáme koriandr (koření), kurkumu a pálivou papriku. Po osmahnutí přidáme tuto směs k udušené čočce, osolíme, přidáme trochu čerstvého koriandru či petržele, zamícháme a prohřejeme dalších 5 minut, aby se odpařila přebytečná voda. 
Obě směsi podáváme s rýží natural nebo s arabským chlebem.

 

GRUZÍNSKÝ MIŠMAŠ ****

1 lilek, cibule, mrkev, zel. paprika, rajčata, olej, libovolné pikantní koření (chilli, pepř), koriandr, česnek, olej, sůl, petržel, arabský chléb (nebo pita)

Lilek nakrájíme na kolečka, osolíme, necháme odležet. Cibuli, mrkev a zelenou papriku nakrájíme na kousky a orestujeme na oleji. Oloupeme rajčata a nakrájíme na kolečka. Lilek orestujeme dohněda a poklademe jej na dno zapékací misky. Poté posypeme pálivým kořením, drceným koriandrem a česnekem. Poklademe orestovanou zeleninou a dáme na 30 minut zapéct při 180°C. Nakonec směs promícháme a ozdobíme zelenou petrželí a kolečkem cibule. Podáváme v přehnutém arabském chlebu (můžeme zarolovat jako palačinku) nebo jej nalámeme a přikusujeme.

 

FALAFEL (zákl. recept) ***** felafel, cizrna, faláfel

Pro 4 osoby: 2 šálky namočené cizrny, 1 šálek nasekané zelené cibule (možno jarní), ˝ šálku nasekané petrželky, 4 st česneku (nasekaného), 1 polévková lžíce mletého římského kmínu (ne obyčejný!), 2 lžičky soli, ˝ lžičky pepře, větší špetka chilli (možno přidat ještě větší špetku koriandru, několik lžic tahini a hrašku).

1 šálek cizrny necháme namočenou přes noc (12-20h), aby byla měkká ke konzumaci, ale stále křupavá (zdvojnásobí objem). Slijeme vodu a pečlivě rozmixujeme cizrnu na jemnou kaši (nevaříme jí!). Do mixéru poté přidáme nasekanou cibuli, petrželku, na menší kusy nasekaný česnek a rozmixujeme. Přendáme do mísy, osolíme, přidáme koření (nejvíce římský kmín) a dáme na 20 minut do lednice. Tvarujeme kuličky či placičky (3-4cm v průměru) a důkladně je mačkáme, aby držely pohromadě. Pro jistotu lze zahustit hraškou, nejlépe pikantní (případně moukou). Smažíme ve velké vrstvě oleje na středním plameni a než jsou nahnědlé, tak na ně nesaháme, aby se nerozpadly. Smažené placičky necháme okapat na ubrousku. Podáváme v pita chlebu, pšeničné tortille, arabském chlebu s cous cous salátem nebo s hranolkami a zeleninou.

 

 

PITA FALAFEL *****

Falafel, pita chléb, bílé zelí, salátová okurka, rajče, cibulka, citron. šťáva, 2 lžičky olivového oleje, sůl, pepř, bílý jogurt, petrželka kundrnka, vegeta, 1 stroužek česneku, pár kapek citron. šťávy.

Nakrouháme bílé zelí, namačkáme, trochu osolíme a necháme odležet. Přidáme na tenoučké plátky nakrájenou okurku a rajčata, možno i trochu cibule, promícháme, zakapeme citrónovou šťávou, olivovým olejem, osolíme, opepříme. Zálivka - do bílého jogurtu přidáme najemno utřený česnek se solí (není nutný), nadrobno nasekanou petrželku, vegetu (würzl), bylinky, opepříme a pokapeme citrónovou šťávou. Pita chléb rozkrojíme na půlky, vyložíme střídavě zeleninovou směsí, falafelem a přelijeme jogurtovou zálivkou.  Jako pita chléb se někdy prodává i arabský chléb, ten ale není dutý a musí se přehýbat (často praská). Pita chleba bývá menší, vypadá silnější a když se přepůlí, tak se dá naplnit. Pro vylepšení lze dno chlebů vymazat pomazánkou "hummus". Dobrý je falafel i jako "twister" v tortille.

 

FALAFEL TABOULEH *****

Falafel, 400g rajčat, 100g petrželky kudrnky, 50g suchého cous cousu, 1 citrón, 1 cibule, 50ml olivového oleje, sůl, pepř, jogurt, česnek, harisa nebo chilli pasta.

Rajčata nakrájíme na malé kostičky, cibuli a kudrnku nasekáme nadobno a vše smícháme (ve směsi by mělo být dost vody z rajských). Do směsi přidáme sušený kuskus, citr. šťávu, dostatek olivového oleje, sůl, pepř a důkladně promícháme. V lednici necháme asi 1 hodinu odležet, kuskus krásně nabobtná. Před podáváním ještě promícháme, případně dochutíme. Jogurt smícháme s drceným nebo jemně sekaným česnekem, sekanou kudrnkou, osolíme a zamícháme. Na talíř dáme salát, poklademe kuličkami falafelu, přelijeme jogurtovým dipem doplněným o lžičku harisy nebo chilli pasty. Harisa se prodává v sypkém stavu ve specializovaných obchodech s kořením. V mističce ji rozmícháme s trochou vody a olivovým olejem do konzistence pasty. Přípravu tohoto receptu můžete shlédnout ZDE (pořad Kluci v akci, díl středomořská kuchyně)

 

HUMMUS ****

2 šálky vařené cizrny, šťáva z 1 citronu, 2 lžíce tahini (sezamová pasta), 4 lžíce olivového oleje, 1 dl vody z cizrny, 2 – 3 lžičky římského kmínu, 3 stroužky česneky, sůl, pepř.

Šálek cizrny přes noc namočíme do studené vody (zdvojnásobí objem). Druhý den jí co nejdéle vaříme v osolené vodě doměkka (případně ještě můžeme odebrat slupky, které při vaření vyplavou) a trochu vody necháme stranou. Pokud koupíme vařenou cizrnu v nálevu, tak ji stačí povařit jen krátce. Do mixéru vložíme cizrnu, na malé kousky nakrájený česnek, šťávu z citronu, tahini, olivový olej, vodu od vaření cizrny, římský kmín, sůl, pepř (případně ještě trochu petržele) a mixujeme dohladka. Pokud je směs příliš hustá, zředíme vodou z cirzny. Jednotlivé porce pokapeme olivovým olejem, ozdobíme petrželkou a podáváme s arabským nebo pita chlebem (pomazánku můžeme namazat na chléb nebo jej do ní namáčet).

 

 

 

 

 

 

 

 

Home | Kuchařka | Arabská jídla