Úvod

Novinky
Kuchařka
Z čeho vařit
Restaurace
Citáty
Argumenty

     1. Všeobecně o masu
     2. O rybách
     3. O lovu
     4. O zdraví
     5. O rostlinách a

         pěstování
     6. O ekonomii
     7. Zbývající

         protiargumenty
     8. Typické výmluvy
     9. Hloupé komentáře


Zdraví
Slavní vegetariáni
Odkazy

Videa

Otázky a odpovědi
Návštěvní kniha

 

Home | Argumenty | 1. Všeobecně o masu

1. Všeobecně o masu

 

Obsah:
 

 · 1.1. Pro lidi je přirozené jíst maso.

 · 1.2. Lidé vždy jedli maso.

 · 1.3. Jedení masa nám dodává pocit nadvlády nad přírodou.

 · 1.4. Bez jedení masa by lidstvo nikdy nedosáhlo takových úspěchů jako dosáhlo.

 · 1.5. Ekologicky pěstované maso přece můžeš koupit bez špatného svědomí.Taková zvířata přece měla dobré a svobodné životy a bezbolestnou smrt.

 · 1.6. Zvířata transformují rostliny které jíst nemůžeme na maso které jíst můžeme.

 · 1.7. Podle biologické teorie, Maximum Power Principle nám jedení masa dává přednosti; biologické systémy které nejlíp zužitkují energií jsou ty které dlouhodobě vytlačí biologické systémy které hůř zužitkují energií.

 · 1.8. Zvířata která umřela přirozenou smrtí ale přece můžeme používat?

 · 1.9. Maso způsobuje velký požitek pro lidi.

 · 1.10. Bůh rozhodl, že máme jíst maso.

 

· 1.1. Pro lidi je přirozené jíst maso.

1.1.1. Lidé, stejně jako další primáti se vyvinuli, aby jedli z největší části vegetabilní stravu. Zuby, kůže, žaludek, žaludeční kyseliny, moč, sliny, čelisti, střeva, nehty a tělo jako celek jsou typické pro zvířata která jsou z největší části vegetariáni. Ta malá živočišná část, 0 - 10 %, většiny primátů se skládá z hmyzů a housenky. To platí i pro naše nejbližší příbuzné, šimpanze. Ti jedí ovoce, zelené listí, čerstvé výhonky, kořínky a semínka spolu s termity které vytahují stéblem trávy. Zřídka šimpanz chytí selátko které se mu připlete do cesty. Roztrhá jej a sní syrové. To se stává jen několikrát do roka. Náš další příbuzný, gorila, je čistý vegan. Jí jen zelené listí, čerstvé výhonky a kořínky. O tom co předci šimpanzů, goril a lidí jedli se moc neví, ale dá se předpokládat, že jedli něco mezi šimpanzí a gorilí stravou - takže z největší částí vegetabilní stravu a velmi málo hmyzu. 

1.1.2. Někdy před dlouhou dobou, když byla nouze o jídlo, tak jsme použili naši inteligenci a ruce, abychom vyrobili nástroje jejichž pomocí jsme mohli zabít zvířata, rozporcovat je, ohřát jejích maso pro lepší trávení. Byl to relativně jednoduchý způsob jak získat proteiny a energii a dávalo nám to výhody oproti ostatním druhům. Mohli jsme se stěhovat na místa na která jsme před tím nemohli přežít. Začali jsme se rozšiřovat po planetě. To, že za poslední milion let lidé jedí maso, nutně neznamená, že jsme k tomu dokonale přizpůsobeni. Byli jsme prakticky vegany 50 milionů let před tím než jsme začali jíst maso. Mnoho vědeckých zkoumání ukazují, že naše těla stále pracují nejlépe na vegetariánské stravě, i když dokážeme strávit malé množství ohřátého masa. 

1.1.3. Bez naších nástrojů je naprosto jasné co je naše přirozená strava. Chtěl bych tě vidět jak nahý dobíháš losa, vrháš se na něho, zachytíš ho svými nehty a ukoušeš ho k smrti, načež ho roztrháš na kusy svýma holýma rukama a syrového jej sníš! To nejde, protože nejsi dost rychlý, jsi až moc malý a jemný, nemáš dost ostré a tvrdé nehty, tvé zuby jsou rovné a ne špičaté, máš až příliš slabé ruce a syrové maso ti určitě nechutná. Na druhou stranu je naprosto možné sbírat bylinky, semínka a ovoce svýma holýma rukama a jíst je takové jaké jsou. To naznačuje, že jedení masa je krajní možnost kterou jsme objevili jako řešení při nedostatku jiného jídla. Ale možná nejdůležitější ze všeho – když jsi hladový, cítíš neodvratitelný instinkt vydat se na lov a zabíjet zvířata? 

1.1.4. Co se vlastně myslí tím, že je nějaká činnost přirozená? Myslí se tím, že se to dělá už dlouho? Myslí se tím, že většina obyvatelstva to dělá? Že je nějaká činnost vykonána dlouho a/nebo mnoho lidí nemá jakékoliv pochopení zda je tato činnost morálně obhajitelná! Viz. 1.2 a 8.7. 
1.1.5. Když přirozeností myslíš, že jsme se přizpůsobili k jedení masa a proto by jsme ze zdravotních důvodů v tom měli pokračovat tak by sis to měl přebrat ještě jednou. Jediné co se počítá do evoluce je schopnost se reprodukovat. Naši předci se dožívali 35 až 40 let – přesně tolik nato, aby se jejich děti dožili dospělého věku. Pro ně bylo těžké nalézt energickou potravu plnou proteinů. Ti kdo našli takovou stravu na doplnění svojí (z většiny vegetabilní ) výživy – housenky, brouci, hmyz, vajíčka, ptačí mláďata a časem díky nástrojům větší zvířata – byli ti kteří se stali nejúspěšnější v reprodukování. Že sycené tuky v živočišných produktech působilo tučnění žil, že cholesterol se při ohřívání přemění na rakovinotvornou látku metylkolantren a že nepřítomnost vlákniny postupně vede k rakovině tlustého střeva v té době nemělo žádný význam, protože tyto nemoci se projevují až po 40 letech života. Viz. 4. 


  1.2. Lidé vždy jedli maso. Proč bychom to neměli dělat teď? 

1.2.1. Lidé vždy vraždili a válčili a zotročovali. Myslíš si, že bychom v tom měli také pokračovat? 
1.2.2. Kdysi byli výhody v jedení masa, zejména proto, že to byl jednoduchý způsob jak do sebe dostat energií a proteiny. Nyní to už nejsou výhody ale nevýhody. Obezita, řídnutí kostí, revma, srdeční a cévní choroby závisí na přebytek energie a proteinů. Viz, 1.1 a 4. 
1.2.3. Kdysi na této planetě žilo jen několik milionů lidí. Nyní je nás 6 miliard. Všichni nemohou jíst maso, takový tlak by příroda nezvládla. Produkce určitého množství energie nebo proteinu v podobě masa je mnohokrát větší tlak na zdroje než produkce stejného množství energie nebo proteinu v podobě rostlinné stravy. 
1.2.4. Že lidé jedli maso od pradávna není tak úplně pravdivé. Co je přesně míněno masem? Co je přesně míněno od pradávna? Faktem je, že lov savců se neprováděl ve velkém rozsahu. Sbírání hmyzu, housenek, vajíček a další malá zvířata jako ještěrky a ptáčátka bylo mnohem obvyklejší. To platí pořád pro lidi z doby kamenné, kteří žijí dodnes. Obvyklý výsledek lovu a sběratelské výpravy u těchto lidí může např. být velký koš hub a ovoce včetně několika ptáčátek. Mýtus o jeskynním muži který se vydává na každodenní lov antilopy pro udržení své ženy která sedí doma v jeskyni se zdá tak velmi nepravděpodobný. Člověk není šelma. Nemá žádný lovecký instinkt, jen sběratelský instinkt. 


· 
1.3. Jedení masa nám dodává pocit nadvlády nad přírodou. 

1.3.1. To je přesně pocit kterého se musíme zbavit pokud chceme, aby život na této planetě měl nějakou šanci. Musíme se naučit žít s přírodou ne proti ní. Tvoje myšlenky nadvlády patří do 19. století. 


· 
1.4. Bez jedení masa by lidstvo nikdy nedosáhlo takových úspěchů jako dosáhlo.

1.4.1. Samozřejmě, kdysi byla konkurenční výhoda v jedení masa. Tyto výhody nám umožnili se roztahat po celé planetě. Ale jak je to teď? Teď si nekonkurujeme s nikým v jídle. Roztáhli jsme se po celé planetě a přemnožili se na groteskní počet šesti miliard lidí. Naše činnosti, mino jiné produkce masa, ničí celou biosféru. My v průmyslových zemích si můžeme lehnout na gauč a cpát se tolik masem jak jen chceme. My máme továrny kde miliony zvířat je chováno v dlouhých řadách, aby se pak prodávala v pěkně zabaleném balení. Jedení masa nám dává jen nadváhu, rakovinu a srdeční a cévní nemoci. Existují nějaké výhody v jedení masa v dnešní době? Ne. Naopak jsme nuceni přejít na vegetariánský životní styl pokud chceme zvládnout nakrmení všech lidí které jsme tak „úspěšně“ přivedli na tento svět. 
1.4.2. Samozřejmě, ale který druh si myslíš, že by nám teď konkuroval kdybychom přestali jíst maso? Bavíme se o současnosti a ne o tom co bylo kdysi. Viz. 1.2. 
1.4.3. To je pravda ale časy se mění. Kdy se ti naposled stalo, že jsi zachránil život kouskem masa který jsi našel? Průzkumy ukazují, že vegetariáni žijí déle než ostatní. O kolik si myslíš, že by se tvoje reprodukční schopnost zhoršila kdybys přestal jíst maso? Průzkumy vlastně ukazují, že vegetariáni mají lepší sexuální život než ostatní!


· 1.5. Ekologicky pěstované maso přece můžeš koupit bez špatného svědomí. Taková zvířata přece měla dobré a svobodné životy a bezbolestnou smrt. 
1.5.1. Zvířata která se produkují na eko farmách nejsou svobodná. Pohybují se ve výbězích oplocených elektrickým kabelem. Lidé nad nimi mají naprostou nadvládu. Bereme jejich mléko a dáváme jím plastové kroužky do uší. Rozhodujeme kdy mají zemřít a rozhodně nebudou žít tak dlouho jako by žila svobodně. Toto vše je naprosto zbytečné, protože nepotřebujeme maso.

 · 
  
1.6. Zvířata transformují rostliny které jíst nemůžeme na maso které jíst můžeme. 

1.6.1. Některá zvířata ano, např. krávy které jedí trávu, ale často jím dáváme jídlo vhodné pro lidi. 
1.6.2. Býložravá zvířata ano. I kdybychom jedli maso jen od takovýchto zvířat tak zůstává etický argument a zdravotní argument. Argument o životním prostředí také zůstává pokud jsou pěstována ve velkých množstvích.


· 
1.7. Podle biologické teorie, Maximum Power Principle nám jezení masa dává výhody; biologické systémy které nejlépe zužitkují energií jsou ty které dlouhodobě vytlačí biologické systémy které hůř zužitkují energií. 

1.7.1. Maximum Power Principle není přírodní zákon který vždy nevyhnutelně platí pro všechny biologické systémy. Je to princip který platí pro konkurenční populace které žijí v prostředích kde je nedostatek jídla. Nyní už průmyslová část lidstva nemá žádné konkurenty a nemáme nedostatek jídla. Proto není MPP argument pro pokračováni v jedení masa. 

· 
1.8. Zvířata která umřela přirozenou smrtí ale přece můžeme používat? 

1.8.1. Samozřejmě, to není samotné jedení masa které je z morálního hlediska nesprávné ale zbytečné zabíjení. Ale zdravotní argumenty zůstávají i když budeš jíst jen zvířata zemřelá přirozenou smrtí, není to nic co bych doporučoval! 


· 
1.9. Maso způsobuje velký požitek pro lidi. 

1.9.1. Způsobovat bolest a smrt jiným kvůli svému požitku je špatné. To je obyčejná zdravá morálka kterou uznává většina lidí. Navíc je mnoho dalších způsobů jak se radovat, nemluvě o požitku z jedení vegetariánsky! Je mi líto masožravců kteří nemohou prožít ten ohňostroj chutí, vůní a barev který vegetariánská strava předvádí. 


· 
1.10. Bůh rozhodl, že máme jíst maso. 

1.10.1. Jak to víš? Když si přečteš bibli najdeš citáty jak podporující jedení masa, tak proti jedení masa. Proto není bible žádným vodítkem v tomto směru a když si přečtete jiné náboženské knihy jako Bhagavad gitu zjistíte, že tam se jedení masa přímo zavrhuje.

 

 

Home | Argumenty | 1. Všeobecně o masu